Podstawa Prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” Dz.U. 2023 poz. 1870
Celem realizacji procedury jest dobro i bezpieczeństwo osób doznających przemocy w rodzinie, ale także skuteczna współpraca przedstawicieli różnych instytucji, które są zobowiązane do reagowania w przypadku wystąpienia przemocy domowej.
Bezpośrednim zadaniem procedury jest zatrzymanie przemocy.
Procedurę Niebieskie Karty uruchamiamy w przypadku podejrzenia przemocy (nie musimy mieć żadnych dowodów).
Procedurę Niebieskie Karty powinien założyć każdy nauczyciel, do którego dotrze informacja o krzywdzeniu dziecka lub sam poweźmie takie podejrzenia (ślady przemocy na ciele dziecka).
Przemocą jest:
Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono
w stanie sprostać.
Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. ocieranie się, dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, nie zapewnienie mu bezpieczeństwa, odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak nadzoru w czasie wolnym oraz odpowiedniej opieki podczas wypełniania obowiązku szkolnego.
Przemoc ekonomiczna – Przemoc ekonomiczna wiąże się zwykle z niezaspokajaniem podstawowych potrzeb dziecka, takich jak zapewnienie odpowiedniego ubrania, zdrowego jedzenia, ochrony zdrowia czy niezbędnej edukacji. Zaniedbanie dziecka może prowadzić do jego realnych problemów zdrowotnych, ale też sprawić, że maluch będzie czuł się nieważny i pozostawiony sam sobie. Dziecko, które doświadczyło zaniedbania, może w przyszłości walczyć o uwagę innych, ale w sposób nieakceptowany społecznie, np. agresją. Może też stać się wycofane i nie angażować się w żadne aktywności.
Niebieskie Karty zawierają 4 załączniki: A, B, C, D.
Osoba, która jest świadkiem przemocy wypełnia formularz Niebieska Karta A (diagnoza sytuacji).
Niebieska Karta B jest udostępniana osobie dorosłej, opiekunowi dziecka krzywdzonego.
Wypełniony formularz Niebieska Karta A niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury przekazuje się do Zespołu Interdyscyplinarnego.
Dalsze postępowanie przebiega zgodnie ze schematem Procedury Niebieskie Karty.
Procedura dostępna w sekretariacie.
Zespół Interdyscyplinarny
ul. 3 Maja 16, z siedzibą przy ul. Wyzwolenia 7 Zabrze
tel. 32 271 64 31 wew. 47
email: mzi@mopr.zabrze.pl
źródło: https://www.niebieskalinia.pl/materialy-edukacyjne/procedura-niebieskie-karty