Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością w Mieście Zabrzu.

Program "Za życiem"

Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 41 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu Zarządzeniem Prezydenta Miasta Zabrze nr 424/WO/2022 z dnia 6 maja 2022 r., została ustanowiona wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym realizującym zadania z zakresu administracji rządowej wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” na obszarze powiatu, określonych w art. 90v ust. 4 ustawy z dnia 7 wrześni a 1991 r o systemie oświaty oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 września 2017 r., w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno- opiekuńczych (Dz. U, poz. 1712).

Realizowane u nas od wielu już lat wczesne wspomaganie rozwoju dzieci to ogromna szansa dla licznej grupy najmłodszych mieszkańców dotkniętych niepełnosprawnością bądź tą niepełnosprawnością zagrożonych. Cel wczesnego wspomagania jest prosty: umożliwić dzieciom rozwój na miarę ich rzeczywistych możliwości i tak go stymulować, by możliwe było w przyszłości włączenie tych dzieci do pełnego życia w społeczeństwie. Od września 2018 roku zakres wczesnego wspomagania rozwoju dzieci poszerzono o oddziaływania dodatkowe w ramach rządowego programu „Za życiem”. W wyniku porozumienia miasta Zabrze z MEN-em powstał w naszej placówce tzw. wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy, który do 2021r. organizował dla dzieci i ich rodzin dodatkowe wsparcie – zajęcia terapeutyczne.

Dalsza realizacja programu drugiej edycji w latach 2022 – 2026 zakłada współpracę naszego Ośrodka z Przedszkolem nr 24, Przedszkolem nr 29, Przedszkolem nr 34, Przedszkolem nr 48, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Zabrzu, Miejskim ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zabrzu oraz z podmiotami służby zdrowia.

Informacje o programie

Program uprawnia do wsparcia ogólnorozwojowego dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat.

• Program adresowany jest do dzieci mieszkających na terenie Miasta Zabrze oraz dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli na terenie Miasta Zabrze oraz ich rodziców/prawnych opiekunów.
    • Program finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.
    • Rządowy program „Za życiem” realizowany jest przez  Szkołę Podstawową nr 41 Specjalną im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu, 41-800 Zabrze, ul. Konopnickiej 3, pełniącą funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.
  • Celem programu „Za życiem” jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.
  • Informacji na temat programu udziela:

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 41 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu,
ul. Konopnickiej 3

• telefonicznie: 32 271 02 15

Rodzic / opiekun prawny zgłaszający uczestnictwo dziecka w programie dołącza posiadane dokumenty, takie jak:

• opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju
  • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
  • zaświadczenie lekarskie zgodne z ustawą „Za życiem”
  • orzeczenie o niepełnosprawności
  • inną dokumentację medyczną

Wsparcie, jakie może uzyskać Uczestnik Programu:

1.  poradnictwo polegające na:

• udzielaniu rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
  • wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
  • prowadzeniu akcji informacyjnych.

2.  wsparcie polegające na:

• wskazywanie i organizowanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej oraz innych specjalności,
  • organizowanie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i dodatkowych usług terapeutycznych.

3.  koordynacja  polegająca na:

• koordynowaniu korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze miasta, w tym: zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
  • monitorowaniu działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom przez:
    • psychologów,
    • pedagogów specjalnych z kwalifikacjami z zakresu danej niepełnosprawności,
    • fizjoterapeutów,
    • logopedów i neurologopedów,
    • terapeutów Integracji Sensorycznej.

Do realizowanych form zalicza się zajęcia:

• logopedyczne
  • fizjoterapii
  • integracji zmysłowo – ruchowej (SI)
  • ruchowe usprawniające motorykę dużą i małą
  • terapii ręki
  • rozwijania funkcji wzrokowych (zajęcia z tyflopedagogiem)
  • rozwijania komunikacji metodą AAC
  • terapii behawioralnej