Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

1. Strona główna
  2. Oferta szkoły
  3. Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością w Mieście Zabrzu.

Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy

Realizowane u nas od wielu już lat wczesne wspomaganie rozwoju dzieci to ogromna szansa dla licznej grupy najmłodszych mieszkańców dotkniętych niepełnosprawnością bądź tą niepełnosprawnością zagrożonych. Cel wczesnego wspomagania jest prosty: umożliwić dzieciom rozwój na miarę ich rzeczywistych możliwości i tak go stymulować, by możliwe było w przyszłości włączenie tych dzieci do pełnego życia w społeczeństwie. Od września 2018 roku zakres wczesnego wspomagania rozwoju dzieci poszerzono o oddziaływania dodatkowe w ramach rządowego programu „Za życiem”. W wyniku porozumienia miasta Zabrze z MEN-em powstał w naszej placówce tzw. wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy, który do 2021r. będzie organizował dla dzieci i ich rodzin dodatkowe wsparcie – zajęcia terapeutyczne, szczególnie dla dzieci najmłodszych (od urodzenia do 3 roku życia) lub nieco starszych, jeśli są dotknięte poważniejszymi deficytami i problemami rozwojowymi.

Dalsza realizacja programu zakłada stałą współpracę naszego ośrodka z ośrodkami pomocy społecznej i jednostkami służby zdrowia, by rzeczywiście kompleksowo i możliwie najbardziej skutecznie oddziaływać na rozwój najmłodszych dzieci.

Informacje o programie

Program uprawnia do wsparcia ogólnorozwojowego dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat.

• Program adresowany jest do dzieci mieszkających na terenie Miasta Zabrze oraz dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli na terenie Miasta Zabrze oraz ich rodziców/prawnych opiekunów.

• Program finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.

• Rządowy program “Za życiem” realizowany jest przez  Szkołę Podstawową nr 41 Specjalną w Zabrzu, 41-800 Zabrze, ul. Konopnickiej 3, pełniącą funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

• Celem programu „Za życiem” jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.

• Informacji na temat programu udziela:

Szkoła Podstawowa nr 41 Specjalna w Zabrzu
ul. Konopnickiej 3

• telefonicznie: 32 271 02 15

Rodzic / opiekun prawny zgłaszający uczestnictwo dziecka w programie dołącza posiadane dokumenty, takie jak:

• opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju

• orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

• orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

• zaświadczenie lekarskie zgodne z ustawą „Za życiem” (pobierz)

• orzeczenie o niepełnosprawności

• dokumentację medyczną, psychologiczno-pedagogiczną – w przypadku dziecka zagrożonego niepełnosprawnością z uwagi na poważne problemy rozwojowe lub zdrowotne

Pozostała dokumentacja wymagana przy przyjęciu dziecka do programu:

• Kwestionariusz wywiadu z rodzicami / opiekunami prawnymi dziecka

• Regulamin Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego w Szkole Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu (Regulamin ośrodka)

• Kontrakt pomiędzy zespołem Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego a rodzicem / opiekunem prawnym dziecka

Wsparcie, jakie może uzyskać Uczestnik Programu:

1.  poradnictwo polegające na:

• udzielaniu rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
  • wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
  • prowadzeniu akcji informacyjnych.

2.  wsparcie polegające na:

• wskazywanie i organizowanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej oraz innych specjalności,
  • organizowanie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i dodatkowych usług terapeutycznych.

3.  koordynacja  polegająca na:

• koordynowaniu korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym: zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
  • monitorowaniu działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom przez:
    • psychologów,
    • pedagogów specjalnych z kwalifikacjami z zakresu danej niepełnosprawności,
    • fizjoterapeutów,
    • logopedów i neurologopedów,
    • terapeutów Integracji Sensorycznej.

Na dzień 20 listopada 2018r. Rządowym Programem „Za Życiem” (dotyczy zadania 2.4, Priorytet II Programu) objętych jest 72 dzieci.

Do realizowanych form zajęć zalicza się zajęcia:

• logopedyczne
  • fizjoterapii
  • integracji zmysłowo – ruchowej (SI)
  • ruchowe usprawniające motorykę dużą i małą
  • terapii ręki
  • rozwijania funkcji wzrokowych (zajęcia z tyflopedagogiem)
  • rozwijania komunikacji metodą AAC
  • terapii behawioralnej
  • treningu umiejętności społecznych
  • muzyczno – ruchowe metodą B. Strauss
  • ruchowe metodą W. Sherborne
  • metodą Dobrego Startu według M. Bogdanowicz
  • hipoterapii
  • dogoterapii

Wyżej wymienione zajęcia realizowane są na terenie:

• Szkoła Podstawowa nr 41 Specjalnej
  • Przedszkole nr 34 z Oddziałami Specjalnymi i z Oddziałami Integracyjnymi
  • Przedszkole nr 28 z Oddziałami Specjalnymi
  • Przedszkole nr 29
  • Przedszkole nr 49
  • Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi
  • Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7
  • Ośrodek Hipoterapeutyczny

Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy współpracuje z instytucjami realizującymi zadania Ustawy „Za Życiem” na terenie miasta Zabrze świadczącymi usługi medyczne, rehabilitacyjne oraz z zakresu pomocy społecznej i oświaty.