Obchody Dnia Świadomości Autyzmu – 2 kwietnia 2016

Niebieskie Zabrze
Niebieskie Zabrze 46

Z inicjatywy Rady Pedagogicznej ZSS nr 41 w Zabrzu powstał projekt kampanii społecznej dotyczącej problematyki autyzmu. Sama idea oraz koordynacja akcji pod nazwą Niebieskie Zabrze jest autorstwa pedagogów szkoły, którzy zawodowo zajmują się edukacją i terapią dzieci dotkniętych zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu. Naturalnym partnerem szkoły stało się Stowarzyszenie KONTAKT działające przy Zespole Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu, które jest naszym sprzymierzeńcem. Ranga tego przedsięwzięcia oraz jego przesłanie spotkało się z uznaniem władz miasta, czego wyrazem jest honorowy Patronat Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki Szulik oraz organizacyjne zaangażowanie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zabrzu i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki w Zabrzu.

Organizatorem wszystkich wydarzeń w dniu 2 kwietnia 2016 był Zespół Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu. Kampania Niebieskie Zabrze wpisuje się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ale jest autorskim pomysłem pracowników pedagogicznych Zespołu Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu.

Zespół Szkół Specjalnych Nr 41 w ramach kampanii Niebieskie Zabrze zorganizował:

1. Niebieski dogtrekking (02.04.2016) – jest to nasz ogromny sukces, ponieważ okazał się największym dogterkkingiem w Polsce. Całkowity dochód z imprezy tj. 4600 zł zostanie przekazany na zakup specjalistycznych pomocy do komunikacji alternatywnej i wspierającej uczniów z autyzmem.
    Niebieski dogtrekking został zorganizowany  we współpracy z Firmą Tropical (sponsorem zajęć dogoterapii i felinoterapii w ZSS nr 41) oraz Stowarzyszeniem Sportów Kynoligicznych Wild Dogs Team.
  2. Niebieski Piknik (02.04.2016) na terenie ZSS 41, przy ulicy Konopnickiej 3/
    podczas którego zaproszeni goście wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu,. obejrzeli przedstawienie szkolnego Teatru Rzepka, zakończeniem pikniku był pokaz sztuk walki Aikido dzieci i młodzieży trenującej w Europejskiej Federacji Yoshinkan Aikido –  w zajęciach uczestniczą także dzieci z autyzmem.
  3. Niebieski Korowód ulicami miasta (02.04.2016) oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia i symboliczne wypuszczenie balonów
autyzmdogtrekkingNiebieskie Zabrze

Niebieski dogtrekking – fotoreportaż
Program obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu w ramach Kampanii Spo­łecz­nej Nie­bie­skie Zabrze 2016