10 stycznia 2020 roku, to bardzo ważna data dla naszej szkoły. W tym dniu nastąpiło oficjalne otwarcie Zielonej Pracowni, naszej najnowszej i najnowocześniej sali edukacyjnej. Zaszczycili nas swoją obecnością szanowni goście: Pan Krzysztof Lewandowski – Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze, Pan Jacek Tarkota – Dyrektor Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach, Pani Aleksandra Radzikowska – Zespół Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW w Katowicach, Pani Beata Szuran – Kierownik referatu Wydziału Oświaty, Pani Magdalena Błaszczyńska – Inspektor Wydziału Oświaty, Pani Urszula Potyka – Radna Rady Miasta Zabrze, pełniąca funkcję Przewodniczącej Komisji Ekologii, Dyrektorzy Szkół Specjalnych w Zabrzu: Pani Marlena Rybacka – Szkoła nr 38, Pani Elżbieta Klinowska – Szkoła nr 39, Pani Stanisława Stus – Szkoła nr 40, Pani Marzena Michalik Zespół Szkół SP nr 42, z ramienia Stowarzyszenia KONTAKT – Pani Anna Gołaszewska i Pani Sylwia Korwek oraz Rada Rodziców.
Zaproszeni goście wraz z całą szkolną społecznością wysłuchali i obejrzeli prezentację z realizacji projektu Zielonej Pracowni pn. Fajnie Naturalnie. Część oficjalną zakończył występ artystyczny uczniów SPS nr 41 i SP nr 6 w Zabrzu, inscenizacją melodii zimowych oparty na metodzie Orffa. Występ został uwieńczony ekopiosenką z wykorzystaniem komunikacji AAC.
Następnie zaproszeni goście udali się do Zielonej Pracowni, została uroczyście przecięta wstęga po czym zaprezentowano film pt. „Dbajmy o naszą planetę” przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Goście uczestniczyli także w warsztatach ekologicznych dotyczących segregacji śmieci.
Ten niezwykły dzień zakończono spotkaniem w naszej pięknie odnowionej szkolnej stołówce słodkim poczęstunkiem.
A oto kilka słów o samym projekcie. Szkolna Ekopracownia pod nazwą Fajnie Naturalnie powstała dzięki otrzymanym środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środkom z Urzędu Miasta Zabrze, ogólna wartość projektu to kwota 36 153,25 zł. Całością prac nad projektem i dokumentacją zajęły się Panie: Aldona Żmuda – dzisiejsza Dyrektor SPS 41 i Magdalena Latocha-Brzychczy – oligofrenopedagog i tyflopedagog SPS 41 przy równoczesnym wsparciu rodziców.
Zielona Pracownia umożliwia podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz z autyzmem. Główną ideą programu jest rozbudzenie ekologicznych i przyrodniczych zainteresowań uczniów oraz pogłębianie wiedzy na temat świata roślin i zwierząt. Uczniowie naszej placówki wiedzę na temat otaczającego świata zdobywają w działaniu praktycznym. Doświadczenia i eksperymenty umożliwią poznawanie skomplikowanych pojęć naukowych, które w naturalny sposób interesują każdego człowieka. Za pomocą prostych i przystępnych metod chcemy pomagać dzieciom poznawać, doświadczać i odkrywać. Wszystko po to, by rozumiały świat, w którym żyją, a nauka stała się wspaniałą przygodą w eksplorowaniu otaczającej rzeczywistości.
Każdy z nas jest częścią przyrody, której należy się szacunek i troska. Powinniśmy tak żyć, aby kolejnym pokoleniom zostawić naszą planetę w jak najlepszym stanie. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, pić czystą wodę, jeść dobre i zdrowe produkty. Warunkiem życia w nieskażonym środowisku jest dbałość o jej składniki. Takiego stosunku do naszej Ziemi uczymy się wszyscy w SPS 41.