2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Kampania "Niebieskie Zabrze"

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – przypada na dzień  2 kwietnia. Został on ustanowiony z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 roku.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 41 już od 9. lat zaangażowana jest w szereg inicjatyw na rzecz osób dotkniętych autyzmem. To nasza Szkoła jest autorem kampanii społecznej informacyjno-edukacyjnej „Niebieskie Zabrze” w ramach, której w miejscach publicznych miasta Zabrze i nie tylko szerzona jest wiedza na temat tej choroby. Niestety, w tym roku – z powodu obecnej pandemii wirusowe – wszelkie działania zostały zawieszone. Wszyscy jednak solidaryzujemy się w tym dniu z osobami dotkniętymi autyzmem, ponieważ społeczna świadomość na temat tego zaburzenia wciąż jest niewystarczająca. Głównym problemem dzieci autystycznych i ich rodzin jest niezrozumienie oraz krzywdzące a czasem wręcz okrutne reakcje na ich specyficzne zachowanie. Dlatego tak ważne jest, aby choć w tym jednym dniu w roku poświęcić im trochę uwagi.

„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone”

– podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z stroną niebieskiezabrze.pl, gdzie znajdziecie Państwo najważniejsze informacje dotyczące kampanii „Niebieskie Zabrze” oraz autyzmu: jego objawów, diagnozy, terapii i formach pomocy. Od dzisiaj nie bądźmy zieloni w temacie autyzmu, w kwietniu i nie tylko bądźmy niebiescy!

A dzisiaj uczymy się na niebiesko:

autyzmNiebieskie Zabrzeuczymy się w domu

Informacja dla rodziców