W roku szkolnym 2008/2009 ZSS Nr 41 przystąpił do międzynarodowej współpracy ze szkołami europejskimi w ramach projektu Comenius: „Eksperymentalna archaika jako koncepcja orientacyjna w procesach nauczania„, to nazwa projektu partnerskiego, realizowanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt obejmuje działania od sierpnia 2008 – lipca 2010.
Głównym koordynatorem projektu jest placówka w WILHELM – KÖRBER SCHULE ESSEN.
Placówki partnerskie to:
- Kalevanpuiston Koulu – Tampere /Finlandia/;
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu;
- Zespół Szkoł Ogólnokształcących – Zespół Szkół Specjalnych Nr 7 w Gliwicach.
Cel projektu:
Partnerstwo ma przyczynic się do poszerzenia i optymalizacji koncepcji pedagogicznej/metodycznej w placówkach wspierania młodzieży niepełnosprawnej ze szczególnym uwzględnieniem następujących celów:
- Poprawienie zdolności uczenia się oraz wydajności młodych uczniów i uczennic;
- Rozwijanie umiejętności kontaktowych/integracyjnych jak również zrozumienia integracji;
- Wspieranie samorozwoju, samoświadomości oraz samodzielności/niezależności;
- Pozwolić młodzieży niepełnosprawnej nabyć doświadczeń interkulturalnych, pomóc w pozyskiwaniu interkulturalnych.
Realizacja projektu:
W ramach programu w grudniu w dniach od03 XII-06 XII odbyło się robocze spotkanie szkół partnerskich w Essen. Uczestnikami były szkoły: gospodarzy – Wilhelm-Körber Schule (Essen), ZSO Nr 7 (Gliwice), szkoła Kalevanpuiston Koulu Tampere (Finlandia) oraz ZSS Nr 41 (Zabrze). W zajęciach z zakresu zagadnień teoretycznych oraz warsztatowych prowadzonych przez autora programu Pana Wernera Mauera brali udział koordynatorzy projektu ze wszystkich szkół partnerskich nauczyciele uczestniczący w realizacji projektu oraz Czesława Winecka – naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Odbyły się warsztaty na temat wprowadzenia w temat projektu, możliwości ewaluacji projektu, uzgodnienia dotyczące planowania finansowego oraz ustalenie terminów spotkań na rok 2009.W trakcie zajęć praktycznych Pan Wener Mauer -autor projektu zapoznał z budowaniem instrumentów rytmicznych, sposobem ich wykorzystania. Podczas pobytu odbyło się spotkanie w ratuszu Essen z udziałem burmistrza i zaproszonych gości oraz zwiedzanie zabytkowego kompleksu kopalnianego „Zeche Zollweren” – światowego dziedzictwa kulturalnego.
Wszyscy uczestnicy projektu wymienili się adresami e-mail.