Pomoc psychologiczno – pedagogiczna – październik 2023

Kasztany, kasztany
będziemy zbierali.

W. Broniewski

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dzieciom i uczniom polega w szczególności na:

• rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych
    i edukacyjnych dziecka/ucznia;
  • rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka/ucznia
    i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie
    w przedszkolu, szkole;
  • wspieraniu potencjału rozwojowego dziecka/ucznia i stwarzaniu warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola i szkoły oraz
    w środowisku społecznym;
  • wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych;
  • rozwijaniu umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej uczniom.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem/uczniem oraz przez zintegrowane działania wychowawców, nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia, pedagoga i psychologa szkolnego.

W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 41 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu organizowane są następujące formy wspierania dzieci, uczniów, rodziców i nauczycieli.

• zajęcia specjalistyczne  w oparciu o zalecenia zawarte w orzeczeniu dziecka/ucznia;
  • bieżące wsparcie, porady i konsultacje dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców;
  • konsultacje i spotkania dla rodziców i uczniów kończących szkołę dotyczące wyboru szkoły ponadpodstawowej lub innej formy rehabilitacji społecznej
    i zawodowej dla młodzieży niepełnosprawnej.

Szczegółowe informacje:
• Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1591).
• Procedura organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci/uczniów w Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 41 w Zabrzu.

pomoc psychologiczno - pedagogiczna

Gesty Makaton – rzeczowniki