Światowy Dzień Zwierząt

|

kategoria:

Z życia szkoły

Corocznie 4 października obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zwierząt, który został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Jest to data nie przypadkowa, bowiem właśnie wtedy przypada rocznica śmierci św. Franciszka z Asyżu, założyciela zakonu ojców Franciszkanów, wielkiego przyjaciela i patrona zwierząt. Obchody mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Podczas tegorocznych obchodów, które odbyły się 22 października, organizatorzy (p. Iwona Litaniuk, p. Barbara Zalewska, p. Katarzyna Kaziród-Wójcik  przygotowali wiele konkursów i niespodzianek t.j. odgadywanie imion czworonożnych przyjaciół szkoły czy rozpoznawanie odgłosów zwierząt. Przedstawicielka firmy Tropical przeprowadziła pogadankę na temat różnych ras psów w oparciu o ciekawie przygotowaną prezentację. Po prezentacji odbył się konkurs o psach, w którym wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni prezentami ufundowanymi przez firmę Tropical.

Podczas imprezy zwrócono również uwagę na los bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach, a szczególnie na los jednego z mieszkańców schroniska PsitulMnie w Zabrzu- psa Aresa objętego wirtualną adopcją przez nasza szkołę. Wszyscy uczestnicy imprezy i zaproszeni goście mogli go bliżej poznać poprzez zaprezentowane zdjęcia wykonane podczas dwukrotnej wizyty w schronisku uczniów klasy 3a pod opieką p. Aldony Żmudy i p. Barbary Zalewskiej. Dla czworonożnych mieszkańców schroniska odbyła się zbiórka karmy, którą oficjalnie przeliczono i zważono podczas imprezy.

Imprezę uświetniło wielu znamienitych gości:

  • Danuta Mikusz-Oslizlo – prezes schroniska Psitul Mnie w Zabrzu
  • Andrzej Jarzębowski – weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej w Zabrzu
  • Teresa Paradowska – dyrektorka Zespołu Szkół nr 41
  • Joanna Piotrowska – kynoterapeutka, wolontariuszka realizująca zajęcia kynoterapii w Zespole Szkół nr 41
  • Judyta Śliwa – kynoterapeutka, wolontariuszka realizująca zajęcia felinoterapii i kynoterapii w ZS 41
  • Zbigniew Joniec– przedstawiciel firmy Tropical

Inne wpisy z tego tematu

Zajęcia z hipoterapii
Dzień Chłopaka
Menu
Skip to content