Wspomnienia początków istnienia szkoły…

Jubileusz 40-lecia szkoły
Z kroniki szkolnej

Naszą szkołę odwiedziła emerytowana nauczycielka – pani Helena Deja.

Pani Helena ze szkołą związana była związana od samego początku, czyli od 1 września 1983 roku.

Podczas odwiedzin pani Helena opowiadała wiele ciekawych wydarzeń z życia szkoły.

Dowiedzieliśmy się, że szkoła powstała w budynku, w którym wcześniej funkcjonowała inna szkoła, która została przeniesiona. Sale lekcyjne były praktycznie puste. Wszystkie meble, sprzęty trzeba było „zdobyć”, w tamtych czasach kupowanie nie było tak łatwe i oczywiste jak dzisiaj.

Dzieci były przyprowadzane do szkoły przez rodziców. A to nie było proste. Dostanie się do szkoły, szczególnie z odległych dzielnic miasta zajmowało mnóstwo czasu, a dzieci z różnymi niepełnosprawnościami różnie znosiły drogę, oczekiwanie na przystankach na autobusy czy tramwaje. Dlatego też po kilku latach funkcjonowania szkoły, dzięki zaangażowaniu rodziców KWK Zabrze zakupiła szkole samochód Nysa. I wtedy dzieci były dowożone, co znacznie ułatwiło im dostanie się do szkoły, a rodzicom ułatwiło to funkcjonowanie.

Po kolejnych kilku latach Nyska została zastąpiona autobusem.

Pani Helena opowiadała jak przygotowywała uczniów do różnego rodzaju zawodów sportowych i olimpiad. Jej podopieczni odnosili w tej dziedzinie ogromne sukcesy.

Bardzo miło było wysłuchać tak ciekawych wspomnień.

Z zycia szkoly. 8
Z zycia szkoly. 7