Światowy Dzień Zwierząt – alpaki

Swiatowy Dzien Zwierzat 43

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, trwający do 10 października.
Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzęta to istota żyjąca, a nie rzecz i ma swoje prawa.
(źródło: wikipedia.pl).

Przez cały miesiąc październik nasza placówka włączała się w obchody m. in. poprzez zbiórkę karmy dla zwierząt z zabrzańskiego schroniska Psitul mnie.
Podczas lekcji przeprowadzono zajęcia o tematyce prozwierzęcej, dzieci i uczniowie wykonali prace plastyczne swoich ulubionych zwierząt.
Impreza zorganizowana przez szkolny klub „Zwierzolubni” odbyła się z udziałem alpak. Był to pierwszy kontakt naszych dzieci i uczniów z tymi zwierzętami.
Spotkanie z nowo poznanymi zwierzętami wzbudziło wiele pozytywnych emocji – uśmiech, radość, ciekawość, duże zainteresowanie, ale również zdziwienie.

Tradycją obchodów Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole jest słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców – DOGOFINKI 2019.
Niespodzianką dla dzieci i uczniów była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Podsumowanie obchodów w naszej szkole kończy wyjazd do zabrzańskiego schroniska i przekazanie zebranego pokarmu i potrzebnych zwierzętom rzeczy na nadchodzący zimowy czas.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się w zbiórkę i aktywny udział w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Zwierząt.

– szkolny klub „Zwierzolubni”

Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dziedzina zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.

Dla kogo alpakoterapia?
Alpakoterapia w szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniem nerwowym bądź silnym stresem.
Ale nie zapominajmy, że alpakoterapia kierowana jest też do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu z tym niezwykle przyjemnym zwierzęciem.

Dlaczego akurat alpaki?
Alpaki to zwierzęta o spokojnej i łagodnej naturze. Nie są agresywne, dlatego wzbudzają tak dużą sympatię, szczególnie wśród dzieci. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy okazji łatwo się uczą. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro, które jest hypoalergiczne, co stanowi dodatkowy atut dla alergików.
Ich uroczy wygląd sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć, a pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawnienia rozwoju człowieka, dlatego alpaki coraz chętniej wykorzystywane są właśnie podczas terapii.

Ważne
Alpakoterapia nie może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, ale wsparcie terapii specjalistycznej.

(źródło: poradnikzdrowie.pl)

Światowy Dzień Zwierząt

Zmiany, zmiany zmiany… – jadalnia po remoncie
Nagroda Prezydenta Miasta Zabrze dla Pani Dyrektor Aldony Żmuda